ΔΕΚΤΕΣ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟΙ - ΔΕΚΤΕΣ ΕΠΙΓΕΙΟΙ - ANDROID TV BOX - ΚΑΡΤΕΣ DVB > Δέκτες DVB-T HD

Συσκευές που υποστηρίζουν DVB-T2

(1/5) > >>

neoktistos:
Καλησπέρα σας, αδέλφια και κυρίως, του εξωτερικού. Αναφέρομαι στους Έλληνες, στην Ευρώπη. Θέλω εαν λαμβάνει (και παρακολουθεί) κάποιος από σάς, επίγεια με το πρότυπο, που αναφέρω στο τίτλο του θέματος. Εαν ναί, θέλω να μου δώσετε, τα ακριβή τεχνικά στοιχεία, που εμφανίζει η τηλεόρασή (ή ο επίγειος δέκτης) σας. Προσοχή! Δεν αναφέρομαι στο MPEG-4, αλλά στο αντίσοιχο DVB-S2, της δυρυφορικής. Για να γίνω πιό συγκεκριμένος, χθές το πρωί ενώ προσωρινά δεν είχα λήψη ούτε στ' αναλογικά, αλλά ούτε και στα ψηφιακά, δοκίμασα να κάνω αναζήτηση στη τηλεόραςή μου (Samsung UE40EH6030) -εκτός από τις γνωστές επιλογές- και για καλωδιακή λήψη (ασχέτως αν δεν μου έβγαλε σήμα), αλλά από περιέργεια και μόνο, επέλεξα και την Αυστρία (μια από τις χώρες, που μου δίνει τη δυνατότητα αναζήτησης εκπομπών). Στην εν λόγω επιλογή, στα στοιχεία των συχνοτήτων,  παρατήρησα τους όρους 8, 16QPSK κτλ. Η ερώτησή μου, έχει να κάνει πως οι ενδείξεις αυτές  καθ' αυτές, αναφέρόνται στο πρότυπο DVB-T2, ή όχι;

deepbluesky:
Κωνσταντινε απ' οσο εχω δει μεχρι στιγμης παραμετρους εκπομπης σε DVB-T2 χρησημοποιειται QAM και οχι QPSK διαμορφωση. Επειτα δεν εχω διαβασει ποτε για 8QPSK και 16QPSK εφοσον Q=quadrature=4. Μπορει να μου διεφυγε ομως και κατι περι αυτου.

Ισως βρεις τον πινακα στο ακολουθο ενδιαφερον:
Link Οι παραπομπές εμφανίζονται μόνο στα μέλη. Εγγραφή ή Είσοδος

Απαιτει πολυ ασθενεστερο σημα για να γινει σωστη ληψη και ταυτοχρονα παρεχει μεγαλυτερη γκαμα.

Απο ΦΥΡΟΜ μερια, απ' οπου πιστευω πως εχεις ελπιδες να βγαλεις κατι, εκπεμπει τιποτα σε DVB-T2;

neoktistos:
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση (καί για τη διόρθωση), Χρήστο. Για να κάνω λήψη στην τωρινή μου, κατοικία, δεν μπορώ, γιατί μένω σε πολυκατοικία (προσφάτως  μετακόμισα) και λογικά η εγκατάσταση θα είναι κεντρική. Όσο για τα στοιχεία, τα "8" και "16" που ανέφερα, είναι γιατί τα είδα μια φορά. Θα τα ξαναδώ αύριο και θα σου αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες. Απλά, μου δώθηκε η εντύπωση, μήπως μπορέσω, στο μέλλον, να δώ το νέο πρότυπο (είχα διαβάσει αναφορές, για τη NOVA, στο διαδίκτυο). Γι' αποφυγή σύγχυσης, θα επανέλθω. Αυτή τη στιγμή, είμαι εκτός οικίας, λόγω δουλειάς.

deepbluesky:
Σκοπευει η Nova Hellas να εκπεμψει επιγεια σε DVB-T2 η εννοεις το βουλγαρικο ιδιωτικο που επισης εχει αναφερθει πολλες φορες να λαμβανεται και στη Κεντρικη Μακεδονια; Παντως κανωντας σαρωση σε DVB-C δεν μπορεις να λαβεις DVB-T/T2 συχνοτητες και ας καλυπτονται οι ιδιες συχνοτητες.

neoktistos:

--- Παράθεση από: deepbluesky στις 13:51:55 pm,  Τρι, 23 Απρ 2013 ---
--- Τέλος παράθεσης ---
Σ' ευχαριστώ, για τη πληροφορία σχετικά με τα Βουλγαρικά, Χρήστο. Δοκίμασα να τα λάβω, στη περιοχή μου (Έδεσσα), αλλά δεν το κατόρθωσα. Τώρα για τη Nova, το είχα διαβάσει σ' ένα από τα περιοδικά του χώρου. Αν όχι φέτος, σίγουρα θα είναι (μάλλον) η 1η πάροχος, που θα περάσει σ' αυτό το πρότυπο εικόνας.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση